Navigate: |
|
Brown Bear Software | 1 January 2004 - 31 December 2004 | Brown Bear Software |
Jan 1 | Thu | New Year's Day | |
Jan 2 | Fri | GFM 11:00 GMM Imani School | |
Jan 3 | Sat | Knauss/Rivich | |
Jan 5 | Mon | Hunting at park | |
Jan 6 | Tue | Hunting all week | |
Jan 7 | Wed | Hunting | |
Jan 8 | Thu | Hunt at park | |
Jan 9 | Fri | GeorgeDayClass 13:00 - 15:00 High School Home School | |
Friday Night Group 19:30 - 22:00 Troop 1656 FNG Wayne Evans | Wayne Evans 30 boy scouts 2)341-5272 | ||
Jan 10 | Sat | Gustava/Rivich | |
Special Events 10:00 - 15:00 STGS Brownies 3 GJMs | |||
GFM 14:45 GFM Wayne Evans Boy Scouts | |||
Jan 11 | Sun | GFM International Space School | |
GeorgeDayClass International Space School | |||
Special Events 18:00 Scottish Space SchoolTelescope viewing-** | |||
Jan 13 | Tue | Special Events 9:30 Guild mtg. Peggy | |
Special Events 16:00 - 17:00 Educator Open House Fort Bend | |||
Jan 15 | Thu | Friday Night Group 18:00 - 20:00 Port Arthur H.S. 9th grade RESCHDULED TO FEB 19, DUE TO RAIN | Thursday evening class Christina Rafeedie, 409-549-2864 35 students + 4 adults |
Jan 16 | Fri | Overnight Group 19:30 STGS Sky Search*** | |
Jan 17 | Sat | McKaye/Whiddon | |
GFM 9:00 - 11:00 GOM STGS | |||
Jan 18 | Sun | Overnight Group 19:30 Sky Search Overnight ** | Margo Nicolela - 16 girls - 713-621-5242 Janet Bowman - 17 girls - 903-626-6327 Sue McPhillips 8 girls maybe less 7)647-6729, cell 7)444-9454 |
Jan 19 | Mon | Martin Luther King Day | |
GFM 9:00 - 11:00 GOM | |||
Jan 21 | Wed | GeorgeDayClass 10:00 - 13:00 Elem/Prim Home School | |
Jan 22 | Thu | GFM 9:30 - 11:00 GFM Highlands | |
GeorgeDayClass 12:30 - 13:30 GDC Highlands | |||
Jan 23 | Fri | GeorgeDayClass 9:30 - 10:30 GDC Highlands | |
GFM 9:30 - 11:00 GFM Highlands | |||
GeorgeDayClass 10:30 - 11:30 Young at Heart Seniors | |||
GFM 11:30 - 13:00 GFM highlands | |||
GeorgeDayClass 12:30 - 13:30 GDC Highlands | |||
Overnight Group 19:30 Sky Search*** | Nancy Zimmerer, 13 girls Donna Jung, Wendy Baldwin, 7)229-1293, 10 g Joanne Brabec, 7)772-2460 7 girls Alicia Butler 817) 468-3989 4 girls | ||
Jan 24 | Sat | Gilchrists | |
GFM 9:00 - 11:00 GOM | |||
GFM 15:00 - 16:00 GJM Indian Princesses Bryan Loyd | 713-827-8166 | ||
Jan 25 | Sun | Joe Mills - C-14 | |
Paul Garossino - 36" | |||
Jan 29 | Thu | GeorgeDayClass 10:00 GDC | |
Jan 30 | Fri | GFM 10:00 GMM Pilgrim Lutherin | |
GeorgeDayClass 15:00 Bridlewood Preparatory | |||
GFM 16:00 Bridlewood Preparatory High School | |||
Friday Night Group 18:30 Bridlewood Preparatory*** | |||
Jan 31 | Sat | Gustava/Newton | |
GeorgeDayClass 13:00 - 14:00 GDC | |||
GFM 15:00 - 16:00 GMM | |||
GFM 16:00 FAMILY DISCOVERY MISSION | |||
Feb 2 | Mon | Groundhog Day | |
Feb 3 | Tue | Special Events 9:30 Guild mtg | |
Feb 4 | Wed | GeorgeDayClass 13:00 - 15:00 High School Home School | |
Feb 6 | Fri | Overnight Group 19:30 Sky Search FULL*** | Roxanne Purpich 7 girls 2)392-3953home 832-651-3953 cell Pam Lewis, 12 girls 2)265-8965 Stephanie Waters 18 girls 2)358-7148 |
Feb 7 | Sat | GFM 9:00-11:00 GOM | |
Lockwood/Mills | |||
Feb 8 | Sun | Special Events 10:00 10 am Paint Party at Observatory- paint both domes, lunch for volunteers | |
Feb 11 | Wed | Special Events 9:30 Astronomy mtg/Barbara and Peggy | |
Feb 13 | Fri | GFM 15:00 - 17:00 Kealing Jr. High | |
Feb 14 | Sat | Valentine's Day | |
Wilsons | |||
Feb 16 | Mon | Presidents' Day | |
Feb 18 | Wed | GeorgeDayClass 10:00 - 15:00 Elem/Primary Home School | |
Feb 19 | Thu | Friday Night Group 18:00 - 20:00 PORT ARTHUR H.S.** | Thursday evening class Christina Rafeedie, 409-549-2864 35 students + 4 adults PORT ARTHUR HIGH SCHOOL 35 STUDENTS AND ADULTS |
Feb 20 | Fri | GFM 10:00 GFM Garcia Middle School | |
GFM 12:00 GFM Garcia Middle | |||
Feb 21 | Sat | Knauss/Rivich | |
Feb 22 | Sun | Friday Night Group Joe Mills | |
Feb 23 | Mon | GFM 10:00am GFM Sacred Heart School | Gerilyn Clemachek, 361-798-4251 37 students |
GeorgeDayClass 12:00 GDC Sacred Heart School | Gerilyn Clemachek, 361-798-4251 37 students | ||
Feb 24 | Tue | light ordinance meeting 1 pm | |
Feb 25 | Wed | GFM 10:00 GFM Garcia Middle School | |
GFM 12:00 GFM Garcia Middle School | |||
Feb 26 | Thu | GFM 9:00 - 10:30 GFM Christian Way Home School | |
GeorgeDayClass 11:00 - 12:00 GA5 Christian Way Home School | |||
Feb 27 | Fri | Overnight Group 19:30 Aerospace | Theresa Moy - 8 girls - 281-579-9128 Cheryl Wilburn - 12 girls 2)358-2401 h 2)804-9005 cell |
Feb 28 | Sat | GFM 9:00-11:00 GOM | |
Gustava/Rivich | |||
Mar 2 | Tue | GeorgeDayClass 9:00 GA4 Blue Ridge Ft Bend | |
GFM 9:00 GFM Blue Ridge | |||
GeorgeDayClass 11:00 GA4 | |||
GFM 11:00 GFM | |||
Mar 3 | Wed | GeorgeDayClass 9:00 GA4 Blue Ridge | |
GFM 9:00 GFM | |||
GeorgeDayClass 13:00 High School Home School Class | |||
Mar 4 | Thu | Special Events isea conf no Barb no Peg | |
Mar 5 | Fri | isea conf no Barb or Peg | |
Friday Night Group 19:30 - 22:00 The School at Post Oak**Need Building Manager | Nancy Mize, teacher at the School at Post Oak, day 713-914-0104 evenings 713-668-2946. they came last year about this date, plan on about 70 to 100 people. They loved it last year. Peggy and I will be at a conference in Corpus, so we need a building manager | ||
Mar 6 | Sat | isea conf no Barb or Peg | |
McKaye/Whiddon | |||
Mar 11 | Thu | GFM 18:30 Kathy Sullivan group CANCELLED | |
Mar 12 | Fri | GFM 9:00 Pilgrim Lutheran GMM | |
Overnight Group 19:30 Aerospace Overnight | Roheela Malik 14 girls 7)667-0609 Laura Adkison 10 girls 2)894-6900 hm 2)610-8291 cell Robin Littman 10 girls 7)467-5992 | ||
Mar 13 | Sat | GFM 9:00-11:00 GOM | |
Gilchrists | |||
Mar 17 | Wed | St. Patrick's Day | |
GeorgeDayClass 10:00 - 13:00 Elem/Primary Home School | |||
Mar 20 | Sat | Gustava/Newton | |
GFM 16:00 Family Discovery Mission/Mini-mission | |||
Mar 21 | Sun | HL not available | |
Mar 23 | Tue | Friday Night Group 19:30 Lamar Elementary - 35 people**** | |
Mar 24 | Wed | GeorgeDayClass 10:30 Beren Academy GDC | |
Mar 25 | Thu | GeorgeDayClass 10:00 Piney Point Elem GDC (Exploring/Night) 11:00 GDC 12:00 GDC | |
Mar 26 | Fri | Member's Night 19:30 - 22:00 Members Night 7:30 to 10 pm*** | |
Mar 27 | Sat | Lockwood/Mills | |
Mar 28 | Sun | Friday Night Group paul garosinno group | |
Apr 2 | Fri | GFM 9:30 St. Thomas Episcopal | |
GeorgeDayClass 10:00 St.Stephen's Episcopal | |||
GFM 12:00 GJM St.Stephen's | |||
GeorgeDayClass 12:15 St. Thomas | |||
Overnight Group 19:30 Sky Search FULL *** | Maureen Merritt, 2)367-7139, 14 girls Sheryl Cunning, 2)296-8434 20 girls Phyllis Roberts 7)405-6017 day 7)467-6350 evening 8 girls | ||
Apr 3 | Sat | Wilsons | |
GFM 9:00 - 11:00 GOM | |||
GFM 12:30 - 13:00 GJM Pack 1121 | Sheri Hardin 281-343-8452 | ||
GFM 14:00 - 15:30 GJM Pack 1121 | |||
GFM 15:30 GMM Pack 1121 | |||
Apr 4 | Sun | Start Daylight Savings Time | |
Apr 5 | Mon | Special Events Film crew 2-8 p.m. | |
Overnight Group 19:30 Harvey Jr. High Overnight 25 kids | Shelly mcClellan 2)75-9553 7)582-5588 | ||
Apr 6 | Tue | GFM 9:00 GOM Harvey Jr. High | |
Special Events 9:30 Guild mtg | |||
Apr 7 | Wed | GeorgeDayClass 13:00 - 15:00 High School Home School | |
Apr 10 | Sat | Knauss/Rivich | |
Apr 13 | Tue | GFM 9:00 Needville Middle School | |
Apr 15 | Thu | Barb in New York NEAF | |
GeorgeDayClass 10:00 Jerri Hisserodt Senior Friends | |||
Apr 16 | Fri | Barb in New York NEAF | |
GeorgeDayClass 10:00 GDC ACE Private School | |||
GFM 13:00 GJM ACE Private School | |||
Overnight Group 19:30 Aerospace | Julie Farnam - 20 girls 281-292-7531 Jo Ann Braebec 7)772-2460 Elena McCreary 2)855-2644 | ||
Apr 17 | Sat | GFM 9:00-11:00 GOM | |
Barb in New York | |||
Gustava/Rivich | |||
GFM 12:00 GFM Marcy King 40 kids | Marcy King Bloomington Jr/Sr High 40 kids 512-897-1551 | ||
Apr 18 | Sun | Friday Night Group Joe Mills | |
Apr 19 | Mon | GFM 12:00 Holy Rosary School GJM | |
GFM 13:00 Holy Rosary School GJM | |||
Apr 20 | Tue | Special Events 11:45 Barbara talk Richmond Rotary Club | Mac Caldwell Fort Bend Country Club on FM 762 2)344-0100 hm 2)341-0419 cell on Tues 2)381-7888 |
Apr 21 | Wed | GeorgeDayClass 10:00 - 13:00 Elem/Prim Home School | |
Apr 22 | Thu | Friday Night Group 20:00 St Michael's Academy*** | Rowena Tucker 979-822-2715 5,6,&7 graders 30 |
Apr 23 | Fri | GeorgeDayClass 10:00 - 11:00 GDC St. Thomas the Apostle | |
GeorgeDayClass 12:00 - 13:00 GA4 St. Thomas | |||
Friday Night Group 19:30 Kingwood 1st Baptist Royal Ambassadors*** | Greg Hensley 281-748-0411 Camping in park | ||
Friday Night Group 19:30 Tricia Holguin 50-70 girl scouts and moms*** | Tricia 7)880-4669 day 281-370-1420 home | ||
Apr 24 | Sat | McKaye/Whiddon | |
Special Events 10:00 - 12:00 STGS Brownies 1 GJM | |||
GFM 13:00 - 14:00 GMM Kathy Pownell 10 girls | Kathy Pownell 281-265-9157 home; 281-782-5826 cell Changed to 2:00pm from Friday evening. | ||
GFM 14:30 - 16:30 Tricia Holguin GFM | Tricia 7)880-4669 day 2)370-1420 evening | ||
Apr 27 | Tue | GeorgeDayClass 10:00 Bowie Elementary GDC | |
GFM 10:00 Bowie Elementary GJM | |||
GFM 12:00 Bowie Elementary GJM | |||
GeorgeDayClass 12:30 Bowie Elementary GDC | |||
Apr 28 | Wed | GeorgeDayClass 10:00 Bowie Elem GDC | |
GFM 10:00 Bowie Elem GJM | |||
GFM 12:00 Bowie Elem GJM | |||
GeorgeDayClass 12:30 Bowie Elem GDC | |||
Apr 29 | Thu | GFM 10:30 West End Elem GJM | |
Apr 30 | Fri | Arbor Day | |
GFM 9:30 - 11:00 GFM East Bernard | |||
GFM 12:00 - 14:00 GFM East Bernard | |||
Friday Night Group 19:30 Home School Family night- *** | |||
May 1 | Sat | Gilchrists | |
GFM 9:30 GFM Gear Up Program 40 kids | |||
May 3 | Mon | GFM 9:30 GFM Walker Station | |
May 4 | Tue | GFM 9:30 GFM Walker Station | |
Special Events 9:30 Guild mtg | |||
GeorgeDayClass 12:00 GDC Walnut Bend | Exploring night sky | ||
May 5 | Wed | GFM 9:30 GFM Walker Station | |
May 6 | Thu | GeorgeDayClass 9:30 GA4 Frost Elem School | |
GFM 9:30 GFM Colony Bend | |||
GeorgeDayClass 10:30 GA4 Frost Elem School | |||
GeorgeDayClass 11:30 GA4 Frost Elem School | |||
May 7 | Fri | GFM 9:30 GFM Colony Bend | |
GFM 11:30 GFM | |||
Overnight Group 19:30 Tommye Rases-Jene Pike Middle*** Henderson Middle School - *** | Kathy Herron 3985 County Rd, 111 North, Overton, TX 75684 903-657-1491 | ||
May 8 | Sat | GFM 9:00-11:00 GOM | |
Gustava/Newton | |||
GFM 14:30 GJM Brant Jones | |||
May 9 | Sun | Mothers Day | |
May 10 | Mon | HL not available (Finals) | |
GFM 9:30 GFM Walker Station | |||
May 11 | Tue | HL not available (Finals) | |
GFM 9:30 GFM Walker Station | |||
GeorgeDayClass 10:00 GDC Jackson Elem | Exploring night sky | ||
May 12 | Wed | GFM 9:30 GJM Askew Elementary | |
GeorgeDayClass 10:00 GDC Honor Roll School | |||
GeorgeDayClass 11:00 GDC Askew Elementary | |||
GFM 12:00 GFM Honor Roll School | |||
May 13 | Thu | GFM 9:30 GJM Askew Elementary | |
GeorgeDayClass 11:00 GDC | |||
GFM 15:30 Harts Bluff - Jonathan | |||
May 14 | Fri | GFM 10:00 GJM Seguin | |
GFM 12:00 GMM The Branch School | |||
GFM 15:30 - 17:30 GFM Blue Ridge | |||
Friday Night Group 19:30 - 22:00 Blue Ridge MS - 42 6th grade students*** | Class is doing 3:30 p.m. mission, picnic, then back to Observatory at 7:30 p.m. for Friday night stargazing Contact: Colleen Jacks, 972-752-4243(day), 972-752-4446(eve.), 469-667-6447 (cell), 972-752-5363 (fax) | ||
Friday Night Group 19:30 - 22:00 Ortez Middle School 50 students 10 teachers *** | Sabrina Grossman cell 713-823-3767 This is a joint teacher field trip from several HISD Middle Schools bringing students for 7:30 p.m. evening observing. Approx 50 students and 10 teachers | ||
May 15 | Sat | Lockwood/Mills | |
Special Events 9:30 STGS Aerospace All Day | |||
May 16 | Sun | TSP Barbara Gone | |
Overnight Group 19:30 Girl Scout Overnight group | Barbara Thompson 281-493-3035 hm, 713-248-1438 cell 25+ girls | ||
May 17 | Mon | GFM 9:00-11:00 GOM | |
TSP-Barbara gone | |||
GFM 13:30 Allison Elementary | |||
May 18 | Tue | TSP Barbara gone | |
GFM 10:30 GFM Jack Fields Elem | |||
May 19 | Wed | TSP Barbara gone | |
GFM 9:00 GFM Calvary Episcopal | |||
May 20 | Thu | GeorgeDayClass Mars class 5th grade | |
TSP Barbara gone | |||
GFM 9:30 GFM Sienna Crossing | |||
GeorgeDayClass 9:30 Mars class 5th grade | |||
GFM 11:30 GFM Sienna Crossing | |||
GeorgeDayClass 11:30 mars class 5th grade | |||
May 21 | Fri | TSP Barbara Gone | |
GFM 9:30 GFM Sienna Crossing | |||
GeorgeDayClass 9:30 Mars class 5th grade | |||
GFM 11:30 GFM Sienna Crossing | |||
GeorgeDayClass 11:30 Mars class 5th grade | |||
Friday Night Group 19:30 FNG - Stephen F. Austin High School 45 kids*** | Tim Johnson 7)924-1399 day; 7)923-6157 home | ||
Member's Night 19:30 Museum Guild Members - 40*** | David Temple 713-639-4643 | ||
May 22 | Sat | Lockwood/Mills (instead of Wilsons) | |
TSP Barbara Gone | |||
GFM 11:00 GMM Heather Lazare | Heather and Fredrick Lazare 7)880-9346 7)880-9376 | ||
May 24 | Mon | GFM 9:00 GFM Clay Rd Baptist | |
GFM 12:00 GA5 Clay Rd Baptist | |||
May 25 | Tue | GeorgeDayClass 9:00 GA3 St Francis de Sales | |
GFM 9:00 GFM St Francis de Sales | |||
GeorgeDayClass 12:00 GA3 St Francis de Sales | |||
GFM 12:00 GFM St Francis de Sales | |||
May 26 | Wed | Special Events 18:00 Volunteer Appreciation Dinner at HMNS RSVP to Khreid@swbell.net by May 22nd volunteers free, guests $25 each | |
May 27 | Thu | Special Events 19:30 Private Proposal Party | Jason Tarn 832-259-5273 |
May 28 | Fri | Special Events 19:30 FBAC Meeting at the George - No groups scheduled | |
May 29 | Sat | Knauss/Rivich | |
May 31 | Mon | Memorial Day | |
Jun 1 | Tue | GFM 10:30 GMM Knowlege Beginnings | |
Jun 3 | Thu | barbara vacation | |
Jun 4 | Fri | barbara vacation | |
Overnight Group 19:30 San Jacinto Sky Search*** | |||
Jun 5 | Sat | Gustava/Rivich | |
GFM 9:00 - 11:00 GOM | |||
Jun 7 | Mon | Barbara vacation | |
GeorgeDayClass 9:30 GDC TSU Upward Bound | |||
GFM 9:30 GFM TSU | |||
GeorgeDayClass 11:30 GDC TSU | |||
GFM 11:30 GFM TSU | |||
Jun 8 | Tue | barbara vacation | |
GeorgeDayClass 9:30 - 12:00 San Jacinto Brownie Try-it Space Explorer & GMM | |||
GeorgeDayClass 13:00 - 15:30 Brownie Try-it Space Explorer & GMM | |||
Jun 9 | Wed | barbara vacation | |
Jun 10 | Thu | No Peggy | |
Jun 11 | Fri | No Peggy | |
Friday Night Group 20:00 Raindrop Foundation 30 | Nancy Zirih 832-605-2657 | ||
Jun 12 | Sat | McKaye/Whiddon | |
no Peggy | |||
Jun 14 | Mon | Flag Day | |
GeorgeDayClass 9:30 TSU | |||
GFM 9:30 TSu | |||
GeorgeDayClass 11:30 TSU | |||
GFM 11:30 TSU | |||
Jun 15 | Tue | GeorgeDayClass 9:30 - 12:00 Brownie Movers GMM & GDC | |
GeorgeDayClass 13:00 - 15:30 Brownie Movers GMM & GDC | |||
GFM 16:00 GMM Westbury Baptist | Randy Mitchell 7)723-6428 cell 7)501-0681 | ||
Friday Night Group 20:00 Star Party Westbury Baptist 20 | camping in park | ||
Jun 16 | Wed | GeorgeDayClass 10:30 GDC St. Rose of Lima | Diane Boseman, 3600 Brinkman, Houston, 77018 7)692-1941 |
GeorgeDayClass 12:00 GA5 Mars! TSU Liz Howard | |||
GFM 12:00 GFM TSU | |||
GeorgeDayClass 14:00 GA5 Mars! TSU | |||
GFM 14:00 GFM TSU | |||
Jun 18 | Fri | GFM 10:00 GFM North Harris College | |
Overnight Group 19:30 Aerospace Overnight | Julie Nieto 20 girls cell: 281-793-5191 ofc: 409-762-6252 Donna Bilger 15 girls, 3 adults hm 281-399-1683 cell 832-228-4274 | ||
Jun 19 | Sat | GFM 9:00-11:00 GOM | |
Gilchrists | |||
Jun 20 | Sun | Fathers Day | |
19:00 Joe Mills Kingwood | |||
Jun 21 | Mon | GFM 10:00 GMM The Crayon Academy | |
Jun 22 | Tue | Special Events 12:00 Rotary Club | |
Jun 23 | Wed | GeorgeDayClass 9:00 GDC Ridgegate Elem. | |
GFM 9:00 GFM Ridgegate | |||
GeorgeDayClass 11:00 GDC Ridgegate | |||
GFM 11:00 GFM Ridgegate | |||
GFM 16:00 Steve Sartor Camp Deerfoot GFM 52 kids | |||
Friday Night Group 17:00 Camp Deerfoot GDC, FNG | |||
Jun 24 | Thu | GFM 10:00 GJM John Cooper School | |
GFM 12:00 GFM Walden School | |||
Jun 25 | Fri | GeorgeDayClass 10:00 GDC Exploring - Highlands | |
GFM 10:00 GFM Highlands | |||
GeorgeDayClass 12:00 GDC Highlands | |||
GFM 12:00 GFM Highlands | |||
Jun 26 | Sat | Gustava/Newton | |
Jun 27 | Sun | Peggy in Boston 2 weeks | |
Jun 28 | Mon | No Peggy | |
Jun 29 | Tue | No Peggy | |
GeorgeDayClass 13:00 - 15:30 Brownie Earth & Sky & GMM | |||
Jun 30 | Wed | No Peggy | |
Jul 1 | Thu | No Peggy | |
Overnight Group 18:00 Ed Castillo at museum reserved for his Texas Rangers overnight 4 pm | Ed Castillo at museum | ||
Jul 2 | Fri | No Peggy | |
Friday Night Group 20:00 - 22:00 The Arc 120 Special Needs Adults**** Coming rain or shine! | Nancy Dobert 281-499-2234 | ||
Jul 3 | Sat | No Peggy | |
Lockwood/Mills | |||
Jul 4 | Sun | No Peggy | |
Independence Day | |||
Jul 5 | Mon | No Peggy | |
Jul 6 | Tue | No Peggy | |
GeorgeDayClass 10:00 Kids R Kids #27 | |||
GeorgeDayClass 14:00 GDC Calvary Baptist Church | |||
Jul 7 | Wed | No Peggy | |
Jul 8 | Thu | No Peggy | |
GFM 14:00 GMM Brazoria County Youth Home (20) | 409-233-0715 | ||
Jul 9 | Fri | No Peggy | |
Friday Night Group 20:00 Pack 282 Cub Scouts 60 *** | Kelly Hickman 281-437-8524 | ||
Friday Night Group 20:00 Pack 552 Cub Scouts 30 *** | Colleen McCampbell, 713-722-9154 | ||
Jul 10 | Sat | Wilsons | |
Jul 11 | Sun | 19:00 Joe Mills Kingwood | |
Jul 16 | Fri | Overnight Group 19:30 San Jacinto Overnight*** | |
Jul 17 | Sat | Knauss/Rivich | |
GFM 9:00 - 11:00 GOM | |||
Jul 20 | Tue | GFM 10:45 GFM Camp St. Peters | |
Jul 21 | Wed | GeorgeDayClass 13:00 - 15:30 Brownie Movers & GMM | |
Jul 22 | Thu | Overnight Group 16:00 Ed Castillo group at 4 pm Texas Rangers | Ed Castillo at museum |
Jul 23 | Fri | Overnight Group 19:30 San Jacinto Sky Search | |
Jul 24 | Sat | Gustava/Rivich | |
GFM 9:00 - 11:00 GOM | |||
Jul 26 | Mon | GFM 10:00 GJM Kids R Kids | |
Jul 27 | Tue | GFM 10:00 GMM Kids R Kids | |
GeorgeDayClass 11:00 GDC Exploring Cub Scout #248 | |||
GFM 16:00 Camp Deerfoot GFM 52 kids | |||
Friday Night Group 17:00 Camp Deerfoot 52 kids GDC, FNG | |||
Jul 28 | Wed | GeorgeDayClass 13:00 - 15:30 Brownie Eco-Explorer & GMM | |
Jul 30 | Fri | GFM 16:00 GFM International Space School | |
Friday Night Group 20:00 FNG International Space 40**** | |||
Jul 31 | Sat | McKaye/Whiddon | |
No Hannah | |||
Aug 7 | Sat | Gilchrists | |
GFM 15:00 GMM Robert Frame-Cub Scouts | |||
Aug 8 | Sun | 19:00 Joe Mills Kingwood | |
Aug 11 | Wed | No Hannah | |
Special Events Perseids **** Open all night for viewing | |||
Aug 12 | Thu | No Hannah | |
Aug 13 | Fri | No Hannah | |
Friday Night Group 20:00 Colleen McCampbell - 100 cub scouts*** | colleen mccampbell 7)722-9154 hm 7)205-3667 cell | ||
Aug 14 | Sat | No Hannah | |
Gustava/Newton | |||
Aug 15 | Sun | No Hannah | |
Aug 16 | Mon | No Hannah | |
Aug 17 | Tue | No Hannah | |
Aug 18 | Wed | No Hannah | |
Aug 19 | Thu | No Hannah | |
Aug 20 | Fri | Member's Night 20:00 - 22:00 Members Night 8 to 10 pm | |
Aug 21 | Sat | Lockwood/Mills | |
Aug 27 | Fri | Overnight Group 19:30 San Jacinto Aerospace Overnight | |
Aug 28 | Sat | Wilsons | |
GFM 9:00 - 11:00 GOM | |||
Aug 29 | Sun | No Peggy | |
Aug 30 | Mon | No Peggy | |
Aug 31 | Tue | No Peggy | |
Sep 1 | Wed | No Peggy | |
Sep 2 | Thu | No Peggy | |
Sep 4 | Sat | McKaye/Knauss | |
Sep 5 | Sun | Friday Night Group Scottish Space School*** 4:00 p.m. GFM 6:00 p.m. to 8 pm dinner &hike 8:00 p.m. GDC 8:30 pm stargazing*** | John J. Smith, coordinator (USA) hm 281-333-5660 wk 281-300-0137 email: Jjbw42@aol.com |
Sep 6 | Mon | Labor Day | |
Sep 8 | Wed | GeorgeDayClass 10:00 - 13:00 HMNS Home School classes | |
Sep 10 | Fri | GFM 17:30 - 18:30 GMM Andrew's 9th birthday | Annette Rosen 713-270-8010 6206 Rollingbrook Houston, TX 77096 - Mini mission 12 K, 6 A - will come back for stargazing at 7:30 p.m. |
Overnight Group 19:30 HMNS Sky Search overnight*** | Joy Lee 22 girls 7)660-8764 | ||
Friday Night Group 19:30 - 23:00 Stargazing Andrew's 9th birthday | Annette Rosen 713-270-8010 6206 Rollingbrook Houston, TX 77096 | ||
Sep 11 | Sat | Gustava/Rivich | |
Sep 12 | Sun | Joe Mills 36" | |
Sep 17 | Fri | GeorgeDayClass 10:00 GDC Sugar Creek Montessori | |
Sep 18 | Sat | McKaye/Whiddon | |
GeorgeDayClass 13:00 - 15:30 SJGS Brownie Try-it | |||
Sep 20 | Mon | GFM 10:00 GFM Iman Academy | |
Sep 23 | Thu | Special Events Ft.Bend Mayor Council Assoc. meeting 6:30-10 p.m. | |
Sep 25 | Sat | Gustava/McKaye | |
GFM 15:00 GMM - Anne Saunders 20-25 (13 cub scouts + parents) | |||
Sep 28 | Tue | 36" - Larry Mitchell & Cynthia Gustava C14 - Dana Lambert | |
Special Events HMNS Guild meeting & lunch 11 a.m. - 1 p.m. "Secrets of Dead Sea" planetarium show | |||
Sep 30 | Thu | Special Events 14:00 teleconference CLC 2:00 central call Peggy | |
GFM 17:00 BBSP mission for staff members (14) | |||
Oct 1 | Fri | GeorgeDayClass 13:00 GDC Columbia Christian School | |
Friday Night Group 19:30 FNG Girl Scouts 30girls | Julie Pierce 281-242-8652 30 girls camping in park | ||
Overnight Group 19:30 HMNS Sky Search*** | Janet Beaver 16 girls 281-242-9165 Mary Ellen Herbert 13 girls 281-579-0421, cell 281-782-0284 | ||
Oct 2 | Sat | GFM 9:00 - 11:00 GOM | |
Gilchrists | |||
GFM 14:00 GFM Dan Nobra Cub Pack #534 | Dan Nobra 7)504-3380 | ||
GFM 16:00 GMM Dan Nobra Cub Pack #534 | Dan Nobra 7)504-3380 | ||
Oct 3 | Sun | Joe Mills | |
Oct 4 | Mon | GeorgeDayClass 11:00 - 12:00 GDC St. Alcuin Montessori | |
GFM 13:00 - 15:00 GFM St. Alcuin Montessori | |||
Oct 5 | Tue | GFM 9:00 GJM Oak Forest Elementary | |
GeorgeDayClass 9:00 Oak Forest Elementary GA2 | |||
GeorgeDayClass 10:30 GDC Oak Forest Elementary GA2 | |||
GFM 10:30 GJM Oak Forest Elementary | |||
GeorgeDayClass 11:30 GDC St. Alcuin Montessori | |||
GFM 13:00 - 15:00 GFM St. Alcuin Montessori | |||
Oct 6 | Wed | GeorgeDayClass 10:00 - 13:00 HMNS Home School classes | |
GFM 13:00 - 15:00 GFM St Alcuin Montessori | |||
GeorgeDayClass 16:00 - 17:00 GDC St Alcuin Montessori | |||
Oct 7 | Thu | GFM 9:30 a.m. GDC/GJM 11:30 a.m. GDC/GJM St. Catherine's Montessori | |
Oct 8 | Fri | Special Events 14:00 Teleconference Peggy 2:00 | |
Oct 9 | Sat | Gustava/Lockwood | |
GeorgeDayClass 13:00 - 15:30 SJGS Brownie Movers | |||
GFM 17:00 - 18:00 GMM Harry's 12th birthday party | Lori Watson hm 979-680-1107, cell 979-229-7217 | ||
Oct 11 | Mon | Columbus Day | |
Oct 13 | Wed | GeorgeDayClass 10:00 - 13:00 Sugar Land Home School class | |
Oct 14 | Thu | GeorgeDayClass 10:00 - 12:00 St. Ambrose School (53-2nd grade, 44-3rd) 10:00 a.m. Solar System 11:00 a.m. Our Neighborhood | Dorothy Pesce 713-686-6990, fax 713-686-6902 |
Oct 15 | Fri | No Peggy | |
Friday Night Group 19:30 - 22:00 Brazosport Christian School**** 60-80 students + parents | Colette Biesman, 979-297-0563 hm 979-285-0063 | ||
Oct 16 | Sat | GFM 1:00 p.m. GMM Serena's Birthday party (BW & HL) | Mario Rivera 281-263-2357 4th graders & adults - 16+ |
No Matt - Hannah Gift Shop 3-10 | |||
No Peggy | |||
Wilsons | |||
Oct 22 | Fri | GFM 7:00 p.m. GJM 8:30 p.m. GMM Troop #1453 | Leigh Pospisil, hm 281-561-6290 56 cub scouts (camping in park all weekend) |
Special Events All Clubs Joint Mtg Univ-St. Thomas 8 p.m. | |||
NASA set-up for ADay in morning | |||
Oct 23 | Sat | Special Events ASTRONOMY DAY | |
Rivich/Gustava | |||
Oct 25 | Mon | CLOSED | |
Oct 27 | Wed | GFM 10:00 GFM Northland Christian | |
GFM 12:00 GFM Northland Christian | |||
Member's Night 18:00 member's night Total Eclipse of the Moon*** partial eclipse starts 8:14 pm and the total part begins at 9:23 pm. The total phase ends at 10:44 pm. | Paul G will run 36" | ||
Oct 28 | Thu | No Hannah | |
Note: Full Moon & Eclipse for Houston is Oct. 27; this date is Universal Time | |||
GFM 10:00 GFM Woodlands Academy Prep | |||
GeorgeDayClass 12:30 GDC Woodlands Academy Prep | |||
Oct 29 | Fri | No Hannah | |
Friday Night Group 19:30 - 22:00 Challenger School**** 30 5-7th graders, 10 Adults | Richard Van Gilder day: 713-740-0303 evening: 281-482-0832 fax: 713-740-4050 | ||
Friday Night Group 19:30 - 22:00 YMCA Indian Princesses 30 Dads & daughters*** | Randy Price wk 713-918-4584 hm 713-722-9080 | ||
Oct 30 | Sat | GFM Boy Scouts 1:00 GJM 3:00 GMM | |
No Hannah | |||
Rivich/Knauss | |||
Oct 31 | Sun | End Daylight Savings Time | |
Halloween | |||
No Hannah | |||
Nov 2 | Tue | Election Day | |
Nov 3 | Wed | GeorgeDayClass 10:00 - 13:00 HMNS Home School classes | |
Friday Night Group 19:00 - 22:00 UHCL class 7:00 p.m. GMM 8:00 p.m. Challenger speech & class lecture 9:00 p.m. 36" Tour(BW)& Stargazing | William Ferreira, UHCL 281-283-3367 Secretary: Carla 281-283-3366 e-mail: william.ferreira@hccs.edu *He will also be giving a Challenger Center speech (needs VHS-VCR & overhead) (HL, PH, BW & Cynthia) | ||
Nov 4 | Thu | GFM 9:30 Mega Full Ridgegate Elem GDC | |
GFM 11:30 Mega Full Ridgegate Elem GDC | |||
Nov 5 | Fri | GFM 9:30 Mega Full Ridgegate Elem GDC | |
GFM 11:30 Mega Full Ridgegate Elem GDC | |||
Overnight Group 19:30 SJGS Sky Search*** | |||
Nov 6 | Sat | GFM 9:00 - 11:00 GOM | |
McKaye/Whiddon | |||
GFM 13:00 - 17:00 3 GMM Travis Elementary | Clare Parker Travis | ||
GFM 17:00 Joel's friend Mission | |||
Nov 7 | Sun | Joe Mills - 36" | |
Nov 8 | Mon | Hunt | |
Nov 9 | Tue | Hunt | |
Nov 10 | Wed | Hunt | |
Special Events Paul G, on 36" | |||
Nov 11 | Thu | Hunt | |
Veterans Day | |||
Nov 12 | Fri | Special Events 10:00 Sugarland Home School Class Sun/Moon | |
Nov 13 | Sat | Gustava/Mills | |
GFM 14:00 GMM Wilson Jr High | |||
GFM 16:00 - 17:00 GJM - Jr. Girl Scouts Troop #3056 (15-20) | Lauren Travers, hm 2)778-8219, cell 7)823-9671 (10-11 girls + 4-5 parents) | ||
Nov 15 | Mon | Hunt | |
Nov 16 | Tue | Hunt | |
Special Events 8:00 - 15:00 SEDNet workshop at HMNS | |||
Nov 17 | Wed | Hunt | |
Nov 18 | Thu | Hunt | |
Special Events 14:00 Texas Consortium CLC- HMNS | |||
Nov 19 | Fri | 36" closed renovation | |
GFM 9:30 GFM Brazosport Christian | |||
Overnight Group 19:30 HMNS Aerospace | Carrie Stewart, Troop 1198, 6 girls, 512-321-2966 Diana Hayes, Troop 4073, 19 girls, 713-728-1347 Gina Luther, Troop 12303, 10 girls, hm 713-668-8783, cell 832-277-4982 | ||
Nov 20 | Sat | 36" closed renovation | |
GFM 9:00 - 11:00 GOM | |||
Gilchrists | |||
GeorgeDayClass 13:00 - 15:30 SJGS Brownie Earth & Sky | |||
Nov 21 | Sun | 36" closed renovation | |
Nov 22 | Mon | 36" closed renovation | |
GeorgeDayClass 18:00 - 20:00 Dickinson High School | Dan Glebe 281-413-6543 Life Cycles of Stars | ||
Nov 23 | Tue | 36" closed renovation | |
Nov 24 | Wed | 36" closed renovation | |
Nov 25 | Thu | 36" closed renovation | |
Thanksgiving | |||
Nov 26 | Fri | 36" closed renovation | |
Nov 27 | Sat | 36" closed renovation | |
Lockwood/Mills | |||
Nov 28 | Sun | 36" closed renovation | |
Nov 29 | Mon | 36" closed renovation | |
Special Events 9:30 Meet Wine & Food reps | |||
Nov 30 | Tue | 36" closed renovation | |
Special Events 13:00 Meet Janna HMNS health ins. | |||
Dec 1 | Wed | 36" closed renovation | |
GeorgeDayClass 10:00 - 13:00 HMNS Home School classes | |||
Dec 2 | Thu | 36" closed renovation | |
GFM 9:30 GFM & GDC West Memorial | |||
GFM 10:45 GFM & GDC | |||
GFM 12:00 GFM & GDC | |||
Dec 3 | Fri | 36" closed renovation | |
GFM 10:00 GFM Grace School | |||
Overnight Group 19:30 HMNS Brownie Overnight*** | Bonnie Suchart, 20 Brownies, 7)721-6418 hm, 7)817-7334 cell Ann Doan, Troop 546, 10 girls + 3 adults Ann Radney, Troop 12353, 15, 7)468-6788, 7)553-5882 cell | ||
Friday Night Group 19:30 - 22:00 Jackson Intermediate Science Club**** (30) | Dottie Greenshield 713-920-8000, cell 713-498-3010 | ||
Dec 4 | Sat | GFM 9:00 - 11:00 GOM | |
Wilsons | |||
GFM 13:00 GJM Tina Northcott | |||
GFM 14:30 GJM Sharon Goza | |||
Dec 5 | Sun | Joe Mills 36" | |
Dec 6 | Mon | Hunt | |
Dec 7 | Tue | Hunt | |
Special Events 10:00 - 12:00 Volunteer Guild Christmas Coffee | RSVP by Dec. 3 713-639-4658 13506 Kingsride Houston, TX 77079 | ||
Special Events 14:00 teleconference Peggy | |||
Dec 8 | Wed | Hunt | |
Dec 9 | Thu | Hunt | |
Special Events BBSP Xmas party 6:30 p.m. dining hall pot luck | |||
Dec 10 | Fri | GeorgeDayClass 10:00 - 13:00 Sugar Land home school | |
Special Events 19:00 FBAC Christmas party | |||
Dec 11 | Sat | Knauss/Rivich | |
Dec 12 | Sun | Hannah's Graduation 3 p.m. | |
Dec 14 | Tue | Special Events HMNS Staff Xmas party 5:30-8:30 p.m. | |
Dec 17 | Fri | No Hannah/No Peggy | |
GFM 11:00 GFM Splendora Jr High | |||
Dec 18 | Sat | Gustava/Rivich | |
No Hannah/No Peggy | |||
Dec 20 | Mon | Hannah in Canada Dec. 20-30 | |
Dec 25 | Sat | Christmas Day | |
CLOSED | |||
McKaye/Whiddon |
Display: |
| Navigation Bar: |
| ||||||||||||
This Calendar: |
| System Options: |
| ||||||||||||